Уже два сезони українська агрономічна спільнота обговорює можливості озимого гороху – одні бачать у новинці перспективу, інші поки що виступають за традиційні озимі культури на полях. У минулому сезоні озимий горох висівали буквально декілька господарств, а ось у поточному – мінімум 20-30. Агрономи пояснюють, що найкраще така культура підходить для південних регіонів, які мають проблему із вологою, – Херсонщини та Одещини. Втім, можна спробувати і у центральних.
Одними із перших ризикнути із нетрадиційним горохом вирішили у господарствах на Житомирщині. Насіння озимого гороху вирішили взяти «на пробу» у 2016 році. Висіяли 120 га, особливих проблем із культурою не мали, вона достатньо холодостійка, – витримала морози до мінус 26 градусів. Аграріям сподобалось те, що збір можна проводити достатньо рано, і звільняти поле під інші культури. Збирали озимий горох 10 липня, отримали 3,7 т/га.
У господарствах на Одещині, минулоріч вирощували взимку 75 га озимого гороху, а у поточному відвели уже 95 га. Пояснюють – озимий горох для півдня є ідеальним вибором, адже встигає розвинутись іще до настання літньої посухи, тоді як ярий горох не доцвітає. Урожайність минулоріч була на рівні ярого гороху.
Наразі в Україні існує декілька іноземних сортів озимого гороху – це сорт гороху «НС Мороз» (оригінатор Сербія, Нові Сад), який два роки тому був внесений до Реєстру сортів рослин України, і сорт «Едуро» (оригінатор компанія OSEVA, Чехія).