Як в умовах низького забезпечення вологою на господарстві змінили підхід до обробітку ґрунту
Головний агроном Агрофірми «Ольгопіль» Іван Діхтяр розповів The Ukrainian Farmer головні секрети аграрної стратегії господарства. Він відзначив, що результат в рослинництві залежить від рівня підготовки, вміння мислити комплексно й організувати роботу команди. Одним з основних критеріїв, від якого будує агроном роботу команди, є запаси продуктивної вологи у ґрунті.
«Уся технологія вирощування культур (окрім захисту посівів від шкідників і хвороб) — від обробітку ґрунту, сівби, підбору сортів і гібридів, густоти посіву формується з метою максимально використати наявну в ґрунті вологу, — наголошує Іван Діхтяр. — Минулий рік був оптимальним щодо забезпечення вологою, але на цей рік задатки в нас мінусові».
Так, якщо за осінній період 2020 року випало більше як 200 мм опадів, то восени 2021-го — не набереться й 100 мм. Низькі запаси ґрунтової вологи, попередник і строк сівби мали критичне значення для озимини. Сходи озимої пшениці, посіяні після озимого ріпаку (рано звільняє поле і дає можливість до сівби підготувати ґрунт і максимально зберегти вологу), ввійшли в зиму у фазі кущення, в оптимальному стані. А на полях, засіяних після соняшнику, сходів не отримали, тож існує висока ймовірність, що доведеться пересівати кукурудзою. Завдяки оптимальному старту посівної кампанії (з 10 вересня) захопили вологи в ґрунті. Ті ж, хто сіяв на 10 днів пізніше в очікуванні дощів, отримали в кращому разі слабкі сходи.
«Нині ситуація дуже непроста. Але ще місяць зими, тож ми сподіваємось, що сніг додасть вологи. Наразі запасів вологи в ґрунті дуже мало – весна очікується складною», — розповів агроном. Для того, щоб протистояти посусі, в агрофірмі у формуванні сортового складу озимих культур, кукурудзи й соняшнику насамперед звертають увагу на їх посухостійкість. В умовах низького забезпечення вологою вони можуть дати найкращий результат. Зазнав змін і підхід до обробітку ґрунту: нині під озимину проводять поверхневий обробіток – мульчування ґрунту на глибину 10 см, під ярі культури —оранку та чизелювання. Таким чином, вдається нагромадити вологу в осінньозимовий-весняний період.
Ще 3–4 роки тому в господарстві сіяли гібриди з ФАО 320–380, адже чим більше ФАО – тим більший потенціал має кукурудза. Але у 2020 посушливому році кукурудза з високим ФАО, посіяна з нормою висіву 80 тис. насінин/га, вродила по 40 ц/га. Урахувавши ситуацію із запасами вологи, в агрофірмі почали висівати гібриди з меншим ФАО, щоб кукурудза встигла запилитися до піка температур (основний акцент роблять на гібриди з ФАО 300–280, але не відмовляються від гібридів з ФАО 350) і зменшили норму висіву до 75–70 тис. насінин/га. А в системі захисту соняшнику планують дві фунгіцидних обробітки серйозними препаратами.
«Дехто застосовує й три фунгіцидних обробітки — це логічно. Але, на мою думку, важливіше не кількість обробок збільшувати, а поцілити у потрібну фазу розвитку рослин, коли вони найслабше захищені та є висока ймовірність зараження хворобами», — зауважує головний агроном АФ «Ольгопіль». – Для захисту посівів застосовуємо увесь комплекс профілактичних заходів: від структури посіву й обробітку ґрунту до захисту із застосуванням тільки ефективних оригінальних препаратів провідних світових виробників («Байєр», «Басф», «Сингента»).
Для напрацювання ефективної схеми захисту посівів від зелених ворогів в господарстві акумулюють усі ресурси: досвід, набір відповідної техніки, дієві препарати. До кожного поля мають індивідуальний підхід, ураховуючи його здоров’я, попередника, набір бур’янів, що загрожує конкретній культурі, і прогнозуючи можливі загрози – відповідно, будують стратегію обробітку та вибирають препарати. Наприклад, у захисті кукурудзи найефективніше спрацьовує гербіцид суцільної дії Майстер Пауер, головне — вчасно ним обробити.
Що стосується підживлення, то основні роботи з підживлення в агрофірмі планують по мерзлоталому ґрунту, подальші роботи корегуватимуть залежно від ситуації з кількістю вологи: чим її більше – тим більше можна давати добрив й отримувати кращий результат. Попри високі ціни на добрива, в АФ «Ольгопіль» діятимуть згідно з технологіями.
«Це людину можна посадити на дієту, а культурну рослину для отримання максимального врожаю треба забезпечити добривами на 100%, – додає Іван Діхтяр. – Технології підживлення мають бути такими, щоб ефективно використати добрива, враховуючи погодні умови».
За матеріалами:https://agrotimes.ua/