Степова пожежа схожа з лісовою, але її швидкість вище внаслідок більшої горючості сухих степових трав і більшої швидкості приземного вітру в степу.
Горючим матеріалом при дозріванні хлібних культур є рослинний покрив: хлібні злаки, технічні культури, а також знаходяться близько полів чагарники, ліси, очерет, різного роду сухі трави.
При високому і густому масиві зернових культур, сильному вітрі і посушливій погоді лінійна швидкість розповсюдження пожежі може досягати 10 м/с. Під час пожеж від різниці температур потоку повітря іноді утворюються завихрення - смерчі, які перекидають вогонь на великі відстані через штучні та природні перешкоди (проораних смуги, дороги, річки шириною до 12 м).
Найбільш частими причинами пожеж у період збирання врожаю є:
- необережне поводження з вогнем дорослих і дітей (розведення багать, спалювання пожнивних залишків, куріння тощо);
- технічна несправність машин і порушення правил пожежної безпеки при їх експлуатації;
- прямі удари блискавки, замикання або обрив проводів ліній високовольтних електропередач;
- залишене сміття.
При пожежах хлібних масивів в період дозрівання і збирання хлібів вогнем знищуються зростаючі, скошені, укладені в валки або копиці злаки, а також сільськогосподарська техніка, яку використовують на збиранні врожаю. Пожежі хлібних масивів нерідко поширюються на трав'яний покрив степів, на чагарники, ліси, будівлі, які знаходяться поблизу. Степові або лісові пожежі можуть, у свою чергу, перейти на хлібні масиви. Великі площі, займані хлібними масивами, віддаленість їх від населених пунктів, відсутність або велика віддаленість джерел води сприяють поширенню вогню і ускладнюють його гасіння.
Суворо забороняється:
- курити, розводити багаття, користуватись відкритим вогнем на хлібних масивах та поряд із ними;
- самовільно випалювати суху траву, стерню та пожнивні залишки на полях;
- стоянки туристів, пасіки допускається розміщувати не ближче 100 метрів від хлібних масивів;
- полювати на хлібних масивах та поблизу них;
- водіям не можна заїжджати на хлібні масиви та ремонтувати автотранспорт поряд з ними;
- залишати сміття (скляні та пластикові пляшки, банки);
- дорослі повинні нагадати дітям про правила пожежної безпеки та подбати, щоб вони не бавилися з вогнем поблизу хлібних масивів.
У всіх випадках виникнення пожежі треба негайно повідомити до пожежно-рятувального підрозділу за телефоном «101». До приїзду рятувальників гасити вогонь наявними силами та первинними засобами пожежогасіння шляхом збиття полум'я або засипанням полум'я землею. Після гасіння пожежі організувати спостереження до повної ліквідації усіх осередків горіння.
Шановні громадяни, пам’ятайте, що дотримуватись вищезазначених вимог пожежної безпеки під час збирання врожаю – обов’язок кожної людини! Лише спільними зусиллями ми не допустимо загорання хлібних масивів під час жнив.