Як агрофірма «Ольгопіль» зуміла збудувати бізнес і створити додану цінність громаді
Заснована Павлом Каленичем агрофірма «Ольгопіль» є флагманом і взірцем із розвитку агробізнесу не лише в регіоні, а й далеко за його межами. Лідерські позиції господарства визнали експерти найкращих ста компаній аграрного сектору України. З року в рік життєпис цього господарства дедалі міцніше переплітається з потребами тамтешньої громади. Мешканці визнають: «Якби не Каленич, Ольгополя вже й не було б, а з ним і довколишніх сіл». А сам Каленич скромно зізнається:
«Мрію збудувати село європейського типу, де зможе жити й працювати молодь, бо Україна розвиватиметься тільки тоді, коли бізнес працюватиме в гармонії з красою, культурою і духовністю, створюючи додану цінність для своєї землі».
Він згадує, як наприкінці дев’яностих йому дісталося господарство, що за союзними мірками з повним правом зарахували б до когорти відсталих (на той час із 2,5 тис. га «гуляло» 70 % землі). Втім, хто казав, що буде легко?
«Коли мене таємним голосуванням на загальних зборів КСП «Україна» обрали головою, я поставив собі за мету відродити господарство, яке мало у своєму багажі боргів більше, ніж активів, зробити його успішним і прибутковим, щоб не було соромно дивитися людям в очі, — каже Павло Каленич. — Перший рік орали двічі. Збитки були колосальними. Мусили викручуватися всіма правдами й неправдами, бо ж ферму потрібно чимось годувати, людям платити за їхню роботу. Так ми протягнули кілька років, а 1 лютого 2000 року КСП «Україна» припинило своє існування. Було створено агрофірму «Ольгопіль». Колгосп зник, але люди лишилися зі мною і так пліч-о-пліч ми вже двадцять років».
Якщо 2000-го балансова вартість основних фондів господарства становила 9 млн гривень, то нині, не без гордості розповідає Павло Каленич, майно агрофірми оцінюється у понад 177 млн гривень. У штаті агропідприємства — близько 140 працівників. Свого часу до сімейної справи долучилися дружина та дві доньки — Роксолана й Оксана, а згодом підсилили управлінську команду й зяті Володимир Цвігун і Володимир Решетник.
Зараз агрофірма «Ольгопіль» працює за законами соціальної відповідальності. На відродження і розвиток Ольгополя та й сусідніх громад господарство вже скерувало понад 30 млн гривень. Чи не кожен квадратний метр асфальту в селищі — це кошти підприємства. Уже кілька десятиліть Павло Каленич не лише сприяє відродженню свого краю, а й наповнює його інноваційними бізнес-проєктами й сучасними креативними ідеями. І тепер, коли Ольгопіль став центром об’єднаної громади, бізнес готовий підставити плече, щоб життя у селі було нічим не гіршим, ніж у місті.
За матеріалами «The Ukrainian Farmer», за жовтень 2020 року