АФ «Ольгопіль» – насіннєве господарство першої категорії, яке є базовим для Інституту фізіології рослин і генетики НАН України та має ліцензійні угоди майже з всіма вітчизняними селекційними центрами. Господарство вирощує супереліту, еліту та насіння першої репродукції 24 сортів пшениці та 1 озимого ячменю. Весь процес – від сівби до реалізації насіння – суворо контролюється. А за якістю насіннєвого матеріалу слідкують спеціалісти-лаборанти.
Власна лабораторія при господарстві – це велика рідкість при нинішніх обставинах. Не кожне агропідприємство може похвалитися таким підрозділом. Та що там, – навіть на рівні районів майже не залишилося насіннєвих інспекцій з контролю якості насіння. А в Ольгополі є і успішно діє лабораторія. У сезон працює вона цілодобово, бо перевірити треба кожну насінину, яка йде на реалізацію або для випічки хліба.
Завідуюча лабораторією Ніна Шастун розповідає, що ще на етапі перетворення занедбаного колгоспного току у сучасний насіннєвий завод директор агрофірми «Ольгопіль» Павло Каленич наголосив на тому, що підприємство повинно мати власних «вартових» якості зерна. Адже перед тим, як відправляти його на державну сертифікацію треба бути впевненим, що насіннєвий матеріал відповідає всім нормативам та стандартам.
«Наразі у нас функціонує дві лабораторії: одна з визначення якості посівного матеріалу, інша – з якості самого зерна, що потупає на насіннєвий завод, – уточнюю Ніна Шастун. – На першій ми визначаємо масу 1000 насінин, енергію їх проростання та схожість і абсолютну чистоту насіння. Увесь посівний матеріал проходить перевірку, яка підтверджує його відповідність стандартам якості».
Друга лабораторія перевіряє якісь зерна, що поступає на пекарню господарства, яка випікає хліб та хлібобулочні вироби для жителів району. Там показники дещо інші: це натура, клейковина, чистота тощо. По різних культурах різні стандарти і показники. Для роботи лаборанти забезпечені необхідним устаткуванням і приладами: закуплений термостат про проростання зерна, для визначення вологості є шафи-сушарки, спектральна машина, що встановлює коефіцієнт білка. Навіть тістомішалка наявна, – вона дає можливість на практиці перевірити якість зерна, а відтак і борошна.
«Із зерна, зібраного у жнива, наша агрофірма «Ольгопіль» у власній пекарні пече запашний хліб. Для цього переважно використовуємо пшеницю сорту «Наталка». Це найкращий сорт пшениці. У нас в пекарні печуть усе – від булочок для хот-догів до короваїв. Є в нас і свої фішки, наприклад, маємо чорно-білий хліб, який називається «День і ніч», – інтригує Ніна Шастун.
У жінки колосальний досвід роботи. За плечами 20 років в Чечельницькій районній державній насіннєвій інспекції. А вже майже два роки працює в насіннєвому господарстві АФ «Ольгопіль». Допомагає їй слідкувати за усіма процесами молодший лаборант Вівчарук Олена. Нечисельний, але дуже відповідальний колектив насіннєвої лабораторії, – це своєрідний «відділ технічного контролю» агрофірми «Ольгопіль», який допомагає закладати основу майбутнього урожаю.