Чотири гектари під баштан традиційно виділяють в агрофірмі «Україна – О», що входить до СТОВ «Ольгопіль» і господарює на півдні Вінниччини.
Технології вирощування цієї культури відпрацьовували кілька років, підлаштовуючись під різні погодні умови, сорти та засоби догляду. Цього року, попри холодний травень і початок літа, кавуни не просто вродили, а за розмірами та смаком не поступаються херсонським. Таких «солодких велетнів», як каже керівник СТОВ «Ольгопіль» Павло Каленич, ще не було. Саме завдяки йому на підприємстві і структурних підрозділах не лише запроваджують нові технології, але й дотримуються усталених сільськогосподарських традицій: закладають свій баштан, щоб місцеві люди не купували чуже, а куштували своє – 100 % натуральне.
«У нашому господарстві баштан – це більше, це ніж просто площа для вирощування кавунів. Це екоосередок! Щороку, як розпочинаємо сезон, ми виділяємо 4 гектари під кавуни та дині. Облаштовуємо екоготель з очерету, ставимо кілька тапчанів, де можна переношувати. Усі страви готуються на відкритому вогні, наприклад, борщ овочевий без м’яса за спеціальним рецептом, такого більше ніде не знайдете. Територія обсіяна льоном та квітами – це відпочинок для душі і… для живота. Про рентабельність тут не йдеться, більше про культуру і данину усталеним традиціям», – розповідає Павло Каленич.
Закладати баштан у господарстві почали з 2006 року. Останні кілька років за нього відповідають Тетяна та Володимир Ніколюки. Увесь сезон, починаючи з травня і до кінця жовтня, вони живуть у спеціальному будиночку, поруч з екоготелем, фактично у полі. Кажуть, що на кавунах особливих заробітків не мають, але й не бідують. Господарство під баштан відділяє їм землю безкоштовно. Цього року на площі у 4 гектори висадили 20 тисяч рослин. Через погодні умови не всі прижилися, але урожаєм, розмірами і смаком потішили.
«Ми самі з Бершаді, але кожне літо проводимо на землях агрофірми «Ольгопіль». За цей час добре набили руку на вирощуванні кавунів та динь. Цього року висадили 5 ранніх сортів смугастих та два сорти солодкої дині, – розповідає Тетяна. – Хоча за розміром та смаком (ми у цьому самі переконалися) наші кавуни можуть позмагатися з херсонськими, та є певні природні обмеження. Цього року початок літа був дещо холодним, тому достигли кавуни трохи пізніше. Але ми жодних стимуляторів не використовуємо, це 100 % натуральний продукт. Продаємо за прийнятними цінами, дешевше ніж на ринках. Приїхали на баштан, обрали той, який на вас дивиться, і придбали».
Більшість сільськогоспвиробників Вінниччини вже давно відмовилися від вирощування такої культури, як кавун. Передусім через те, що вимагає вона здебільшого механічної праці, ручної. Та як показує досвід агрофірми «Ольгопіль» і її структурних підрозділів, вчасний догляд, дотримання технологічної карти та любов до своєї справи – це не просто щедро всіяне поле смугастими, але й ековідпочинок для душі і для тіла.
За матеріалами газети "День"