У Вінницькій області 43% усіх площ під цією культурою засіяно київськими сортами пшениці. Саме ця область була місцем проведення науково-практичної конференції, присвяченої основам стабільного виробництва продукції рослинництва і ролі нових сортів зернових культур в збільшенні виробництва зерна. Під егідою Мінагрополітики України захід був організований колективом Інституту фізіології рослин і генетики НАНУ спільно з агрофірмою «Ольгопіль» і виробничим об'єднанням «ВІННИЦЯНАСІНПРОМ».
Головну доповідь, присвячену новим сортам пшениці озимої та особливостям їх вирощування, проголосив директор ІФРГ НАНУ, академік НАНУ, Герой України Володимир Васильович Моргун.
«Можливості зернового клину країни - зокрема, зазначив він, - невичерпні. Скажімо, сорти селекції нашого інституту Смуглянка, Золотоколоса та Фаворитка дали в виробничих умовах по 124-131,8 ц / га зерна. Основним напрямком селекції в нашому інституті є селекція на високу продуктивність. Цей напрямок є також світовим пріоритетом. При цьому низькорослість пшениці є обов'язковою умовою високої продуктивності.
Короткостеблові, високоінтенсивні сорти здатні за сприятливих умов формувати врожаї на рівні 100 ц / га зерна і більш. Безперечними лідерами групи є сорти пшениці озимої Смуглянка, Фаворитка - національні стандарти. До цієї групи належать і сорти Золотоколоса, Славна, Брюнетка, Подарунок Поділля, сотніци, Полянка, Спасівка і т.д.
Середньорослі сорти універсального використання мають генетичний потенціал продуктивності близько 100 ц / га. Лідер цієї групи - сорт озимої пшениці Подолянка - національний стандарт. До цієї групи належать сорти: Богдана, Переяславка, Наталя, Трипільська, Новокиївська, Сонечко, Снігуронька, Завірюха, Ятрань 60, Веснянка та інші. Сорти цієї групи мають високу екологічну пластичність, невибагливі до умов вирощування, попередників » - повідомив Володимир Васильович.
Володимир Моргун зазначив, що для отримання 80 млн. т зерна потрібно вносити на гектар посіву 240 кг добрив за діючою речовиною. Новий фактор, що визначає останнім часом рівень продуктивності посівів, на його думку, - глобальні зміни клімату. Сьогодні жоден із зарубіжних сортів озимої пшениці за якістю, продуктивності, особливо по стійкості до морозів і посухи в умовах України не завжди може конкурувати з сортами вітчизняної селекції.
На демонстраційному полі агрофірми «Ольгопіль» висівали 19 нових сортів озимих пшениць київської селекції, адаптованих до всіх грунтово-кліматичних зон України. Тому агрономи і керівники господарств було з чого вибрати.
Учасники конференції також побували на насіннєвому заводі в с. Ольгопіль. Його сучасна лінія «Petkus» призначена для очищення насіння зернових, технічних та олійних культур. Її продуктивність - майже 75 т на добу, а за сезон вона здатна очистити майже 5 тис. т насіннєвого матеріалу. За словами директора АФ «Ольгопіль» Павла Каленича, це обладнання дозволяє підприємству виробляти високоякісний посівний матеріал і забезпечувати не тільки власне господарство, а й продавати іншим.