Експерти сільськогосподарської справи називають кілька основних областей, в яких без них (тобто дронів і безпілотників) дуже важко обійтися. Давайте розглянемо кожен з випадків їх застосування більш детально.
1. ПЛОЩОВА АБО РЕПРЕЗЕНТАТИВНА АЕРОФОТОЗЙОМКА І АНАЛІЗ ОТРИМАНИХ ДАНИХ.
Почнемо з ключового слова “аерофотозйомка”. В одному з підручників з геодезії зазначено, що аерофотозйомкою є комплекс робіт для отримання топографічних карт, планів і цифрових моделей місцевості з використанням матеріалів фотографування місцевості з літального апарату або з космосу. Пропоную вірити цій дефініції – істину каже.
Йдемо далі – яка аерофотозйомка є площовою? Найлегше на це питання відповісти одним реченням: це коли знімати потрібно не тільки з метою отримання поздовжнього перекриття знімків, але також і щоб отримати поперечне їх перекриття. Адже, в лінійній аерофотозйомці достатньо тільки поздовжнього перекриття знімків. Таким чином, використання дронів і безпілотних літальних апаратів дає можливість отримати максимальну кількість даних про поле за короткий час. І тут ми підходимо до наступної важливої складової роботи з цими інноваційними технологіями, а саме – до аналізу даних, які були отримані в результаті польотів над полем.
Що робити далі зі знімками, отриманими з висоти? Експерти одноголосно відповідають, що обробка таких знімків – це “блакитний океан” для майбутніх підприємців, адже зараз існує кілька методик аналізу даних, отриманих на знімках з дронів і безпілотників, хоча ефективних програм і додатків для вирішення такого завдання немає. Ми вже писали про деякі моменти, які потрібно враховувати під час інтерпретації знімків, отриманих в результаті аерофотозйомки, але важливо також враховувати базові запити, які визначені в технічному завданні. Тобто, що хоче знати клієнт: скільки бур’янів на полі? Який відсоток рослин зійшов? Який грунт? Аналіз аерофотознімки без конкретної мети і запиту просто неможливий: для опису всіх отриманих параметрів потрібно багато часу, що, в свою чергу, знецінює ці знімки, адже кожен день в полі відбуваються зміни, а на аерофотознімку фіксується стан поля в конкретному часовому відрізку.
2. ҐРУНТОВА ЗЙОМКА Є ЩЕ ОДНИМ КЛЮЧОВИМ НАПРЯМКОМ ВИКОРИСТАННЯ БЕЗПІЛОТНИКІВ.
Існує чотири основні категорії випадків, коли аерофотозйомка для грунту є дуже бажаною, оскільки ніякий інший метод дослідження не може надати інформацію про грунт з такою точністю. Наприклад, це стосується місцевості з високою комплексністю грунтового покриву досліджуваної території, або у випадку організації території зі спеціальним призначенням (аеродроми, заводи, полігони і т.д.). Також аерофотозйомка бажана при детальній характеристиці грунту на території сортовипробувальних ділянок, дослідних станцій, лісо- і плодорозсадників та інших експериментальних зон; важливо також відзначити, що проведення будь-яких грунтово-меліоративних і грунтово-ерозійних досліджень в стаціонарних і напівстаціонарних умовах вимагає побудови карт з даними, які можна отримати тільки за допомогою безпілотників.
Окремий напрямок для проведення ґрунтової зйомки – це планування вирощування особливо вибагливих технічних і плодових культур. До таких сільськогосподарських культур відносяться чай, тютюн, ефіроолійні, цитрусові та інші культури.
3. ОХОРОНА ВРОЖАЮ.
Дрони і безпілотні літальні засоби можуть охороняти сільськогосподарські культури та в режимі реального часу забезпечувати передачу інформації про порушення, крадіжки, пожежі та інші непередбачені обставини, які можуть трапитися на полі та вплинути на урожай. При цьому дуже важливим є фактор швидкості: швидке переміщення безпілотників і дронів у просторі дозволяє відстежувати будь-які зміни, зберігаючи при цьому високу якість зображення. Цим не можуть похвалитися стаціонарні камери. Крім того, з огляду на швидкість їх роботи, ці автоматизовані “охоронці полів” можуть облітати більшу кількість посівів, особливо якщо поля одного власника знаходяться поруч.
4. ВНЕСЕННЯ ТРИХОГРАМИ ТА ХІМІЧНА ОБРОБКА.
Трихограма – це дрібна комаха, метелик, розміром не більше 1 мм. Трихограмма паразитує в яйцях більше 100 видів комах, які є шкідниками в сільському господарстві. Самка трихограми відкладає свої яйця в яйця комахи-шкідника і, відповідно, повністю зупиняє шкідників врожаїв. Тому трихограмма використовується як органічний засіб для боротьби зі шкідниками посівів. Розповсюджувати трихограму можна різними способами, але один з найдієвіших – розпорошувати трихограму безпілотниками.
Що стосується використання безпілотних літальних апаратів для внесення засобів захисту рослин (також відомих у вузьких колах як ЗЗР), то вигоди від їх використання полягають в можливості скорочення витрат дорогих засобів захисту рослин за рахунок зменшення покриття, а також відключення секцій обприскувача на розворотних смугах.
Крім того, для хімічної обробки використовують мотодельтаплани, а також легкі літальні апарати для ультрамалооб’ємної обробки. Хоча, за великим рахунком, ніша розпилення рідких пестицидів за допомогою безпілотників і дронів ще не зайнята і є дуже привабливою для майбутніх аграрних новаторів.
За один виліт, дрон в середньому покриває площу 40-50 га. При цьому дальність польоту цієї техніки складає 2 км, а на відкритій місцевості збільшується одразу до 5 км. При цьому час польоту складає до 30 хв, а висота — до 300 м.
Джерело: http://darkgreensingularity.com, http://agronews.ua