На Вінниччині за 170 кілометрів від обласного центру розташувалося село Ольгопіль. Це місце руйнує усі стереотипи про село. Тут можна комфортно жити, є де працювати, де відпочити та на що подивитися. Ольгопіль – це місце, яке доводить, що якщо докласти зусиль можна зробити життя у селі не просто сучасним, а й модним. Як це зробити? «Все просто! Потрібно робити все можливе!» - відповідає Павло Каленич.
Ще за радянських часів Павла Євгеновича Каленича разом з дружиною після закінчення університету направили з Немирівського району в село Ольгопіль Чечельницького району. Тоді, в далекому 1982 році, Павло Євгенович почав працювати колгоспі, який в часи незалежності реорганізували в сільськогосподарське підприємство «Україна». В 1997 році Павло Євгенович став його директором, а в 2000 році підприємство переформатовали в агрофірму «Ольгопіль».
З року в рік фірма активно розвивається і сьогодні «Ольгопіль» атестоване як елітне насіннєве підприємство, є базовим господарством Інституту фізіології та рослинної генетики України, офіційним дистриб’ютором провідної німецької насіннєвої компанії «SAATEN ONION», а в 2015 році агрофірма була удостоєна звання лауреата державної премії в галузі науки та техніки. Але сам директор цим вихвалятися не любить. Під час екскурсії на насіннєвий завод агрофірми, де сучасне обладнання переробляє тисячі тонн зерна в день, Павло Євгенович каже просто:
— Коли я сюди прийшов, то тут навіть забора не було.
Сьогодні агрофірма «Ольгопіль» спеціалізується на виробництві зернових і технічних культур: пшениці, ячменю, сої, ріпаку, кукурудзи, цукрових буряків, вівса, соняшника.
— Маємо можливість вирощувати насіння, на насіннєвому заводі доводити до посівних кондитицій і реалізовуємо. За добу ми можемо обробляти 65-70 тонн насіння. Щодо зерна, то на базі колгоспного току ми побудували сучасний елеватор. В жнива підприємство приймає на добу 1-1,5 тисячі тонни. Для цього в нас є три зерноочисні лінії, свої сушарки, склади тощо, - розповів Павло Каленич.
Попри великі об’єми роботи на заводі працюють лише 16 робітників. Сучасне німецьке обладнання дає можливість майже повністю автоматизувати процес. Фактично, здійснювати керування чи не всім виробництвом можна з одного комп’ютера.
— Лінія з підготовки насіння у нас німецької компанії «Pedkus». Це одна із провідних у світу компаній з виробництва обладнання для підготовки насіння. Ми були на виставці за кордоном, там з ними знайшли спільну мову, домовилися і в 2010 році закупили їхнє обладнання. Монтаж обладнання виконували під наглядом німецького представника, - зазначив Павло Євгенович.
Неподалік насіннєвого заводу розташувався не менш сучасний автотракторний парк із заправкою. Агрофірма обробляє землі в Ольгополі та наближених селах. А з зерна, зібраного в жнива, підприємство у власній пекарні пече запашний хліб.
— Хліб ми печемо тільки із сорту «Наталка». Це найкращий сорт. Подивіться яка краса. У нас в пекарні печуть все від булок до хот-догів до короваїв. Є в нас і свої фішки, наприклад у нас є чорно-білий хліб, який називається «День і ніч», - розповів директор.
Господарник додає, що для того аби насіння відповідало високому європейському стандарту, на території заводу працює атестована лабораторія.
— Ми визначаємо якість товарного зерна, а також як насіннєва лабораторія визнаємо всі показники від чистоти до схожості насіння. Після проведення досліджень ми видаємо картку аналізу, де описані результати, - завідуюча лабораторією Ірина Мазуренко.
Завдяки відповідальному ставленню до якості товару підприємство має можливість експортувати свою продукцію у 18 областей України, Молдову та Румунію.
— Що стосується насіння, то ми можемо позмагатися в тендері будь-якої компанії в Україні! Будь-якої! – впевнено наголошує Павло Каленич.
А з наступного року агрофірма «Ольгопіль» планує експортувати ріпак у Велику Британію.
— Через фірму, яка нас звела, хочемо спробувати експортувати у Велику Британію. Це дуже перспективно. В Румунію, Молдову ми поставляли насіння, але товарного зерна не експортували. Ми через друзів, фірму, з якою ми вже не перший рік працюємо, будемо поставляти ріпак в Британію, - поділився планами Павло Каленич.
Наразі агрофірма «Ольгопіль» уклала всі необхідні угоди, тож незабаром ольгопільський ріпак відправиться в Англію. Якщо поставка буде вдалою підприємство й надалі експортуватиме свій товар Британію.
Окрім бізнесу, Павло Каленич не забуває розвивати і село. Завдячуючи авгрофірмі в Ольгополі асфальтовані дороги, освітлені вулиці, сучасний дитсадок, школа та лікарня. Побачивши це все на власні очі, важко повірити, що це звичайнісіньке село.
— Я живу тут, бо займаюся улюбленою справою. Треба створювати комфортні умови для проживання там, де живеш, працюєш, а не покидати все і виїжджати в місто. Якщо людина матиме роботу, школу та дитсадок для навчання дітей, місце для відпочинку, то їй не спадатиме на думку виїхати і село ніколи не помре. Зараз модно виїжджати із села, але владі і підприємцям треба робити так, щоб в селі було модно жити, - підсумував Павло Євгенович.
Що ж село Ольгопіль можна із впевненістю назвати модним. Окрім підприємництва та соціальної сфери, агрофірма «Ольгопіль» активно розвиває туристичний потенціал села, але про це в наступних матеріалах «Інформаційної Вінниччини».