Більше 22 років тому він очолив господарство, яке нині носить назву СТОВ «Агрофірма «Ольгопіль», тож впродовж цього часу фермер повною мірою розвивав агробізнес у відповідності до власних принципів.
Павло Каленич каже, що до кожної справи в селі долучилася «Агрофірма «Ольгопіль» і це йому як керівнику приносить величезне задоволення. Крім того, що підприємство є основним платником податків до місцевого бюджету, багато різних проектів у селі реалізують саме за фінансової підтримки Павла Євгенійовича.
У будь-якому випадку соціально відповідальний бізнес — це все одно, у першу чергу, бізнес. Тож чого ж вдалося досягнути в цьому напрямку Павлу Каленичу й «Агрофірмі «Ольгопіль», хто традиційно допомагає аграрію отримувати хороші врожаї та які плани в підприємстві на найближче майбутнє?
Колись в Ольгополі успішно працював великий колгосп, який беззмінно був «передовиком» сільськогосподарського виробництва району та області. Однак після здобуття Україною незалежності у господарстві поступово виникали серйозні складнощі… І коли в лютому 1997 року головою вже реформованого КСП «Україна» обрали Павла Каленича, то починати свою трудову діяльність тут йому довелося заледве не з нуля.
До цього часу він здобув солідний досвід у сільгоспвиробництві, адже з 15 років працював на тракторі. У 1984 році з відзнакою завершив навчання в Уманському сільськогосподарському інституті, здобувши вищу освіту за спеціальністю учений-агроном. Починав працювати в селі Жабокричка Чечельницького району як обліковець на тракторній бригаді, далі став начальником загону, «доріс» до заступника голови колгоспу і, зрештою, очолив це господарство. У 1990 році очолив інший колгосп у селі Стратіївка неподалік.
На ці «буремні» роки припала унікальна для Павла Євгенійовича подія, яка відіграла важливу роль у його становленні як прогресивного господарника. У 1992 році йому випала можливість пройти піврічне стажування в Німеччині, де разом із колегами Павло Каленич вивчав соціальну ринкову економіку.
«Німці поставили мене з голови на ноги і я почав мислити трішки по-іншому, інакше дивитися на агробізнес у цілому, на приватну власність, на соціальну відповідальність! Повернувся додому й почав впроваджувати реформи у господарстві. На той час наші люди були ще не готові до тих реформ і новітніх технологій, але мене це не зупинило», — згадує Павло Каленич.
Принагідно директор згадує про давній візит у головний офіс у м. Леверкузен та на заводи компанії Bayer під час свого німецького стажування. Павло Євгенійович каже, що тоді ця компанія надзвичайно вразила його своєю культурою виробництва агрохімії і підходами до своєї справи. Вразила настільки, що нині в рослинництві в «Агрофірмі «Ольгопіль» використовують близько 70% препаратів саме виробництва Bayer!
Ольгопільське підприємство, яке очолив Павло Каленич, у 2000 році реорганізували — так де-юре народилася «Агрофірма «Ольгопіль».
Нині на підприємстві працюють близько 140 людей. Свого часу на допомогу Павлу Євгенійовичу в господарстві прийшли дружина та дві доньки — Роксолана і Оксана, а не так давно до сімейного бізнесу долучилися зяті Володимир Цвігун та Володимир Решетник. Тож Каленич-старший мріє передати свою справу дітям та онукам у майбутньому.
«Агрофірма «Ольгопіль» обробляє приблизно 5 тис. га землі, на яких вирощує озимі і ярі пшеницю, ячмінь, ріпак, а також сою, кукурудзу, цукрові буряки, овес, високоолеїновий соняшник.
Крім товарного виробництва зерна, господарство займається насінництвом і є базовим господарством Інституту фізіології рослин та генетики НААН України із виробництва насіння зернових культур. У 2008 році «Агрофірма «Ольгопіль» була атестована як елітне насіннєве господарство. Два роки потому тут придбали комплекс німецького обладнання та ввели в експлуатацію власний насіннєвий завод. Якість товарного зерна та насіння у агрофірмі перевіряють у сертифікованих лабораторіях.
«Я сам агроном і не зовсім уже й поганий. Прекрасно знаю, що все починається з насіння: яке буде насіння, таким буде розвиток! Ми підійшли до цього серйозно, бо не хотіли готувати насіння «кустарним» способом, та для того потребували професійної технології», — розповідає директор.
Сучасна лінія потужністю 70 т/день дозволяє виконати весь комплекс робіт щодо підготовки насіння: від очистки, обробки фунгіцидами, інсектицидами, стимуляторами росту та добривами до фасування в біг-беги. До слова, для обробки насіння у переважній більшості тут використовують фунгіциди та інсектициди Bayer. Як відмітив Павло Каленич, дія цих препаратів уже давно перевірена на практиці і дозволяє відмінно захистити насіннєвий матеріал від збудників основних хвороб основних сільгоспкультур.
Підготовку якісного насіннєвого матеріалу із чистотою 99% і схожістю вище 92% та його протруювання одразу на заводі «Агрофірми «Ольгопіль» називають своєю серйозною конкурентною перевагою. Павло Каленич відмічає, що цю ідею взяв на озброєння за кордоном, де фермери без сумнівів купують оброблене насіння і позбавляють себе «головного болю» в роботі з насіннєвим матеріалом. Тобто сільгоспвиробнику залишається просто придбати насіння та дотриматися обов’язкових технологічних вимог посіву й обробітків.
У господарстві на насіння вирощують 13 сортів озимої пшениці, також по кілька сортів озимого ячменю, гороху, сої, ярих пшениці й ячменю, гороху, сої.
«Наша агрофірма цілком може конкурувати з будь-якою іншою насіннєвою компанією в Україні щодо виготовлення та реалізації насіння зернових культур, сої, гороху. Торік ми продавали вирощене й дороблене у нас насіння в 17 областей України. Стараємось зробити власний почерк щодо якості матеріалу та комфортної співпраці», — усміхаючись, каже Павло Євгенійович.
Павло Євгенійович додає: щороку на полях «АФ «Ольгопіль» для експерименту закладають демоділянки, на яких висівають від 50 до 80 сортів та гібридів різних культур і вивчають їхній потенціал врожайності.
За словами Павла Каленича, його підприємство має достатньо власних потужностей для зберігання виробленого зерна. Нещодавно в агрофірмі збудували механізований і сертифікований елеватор, який може вмістити 22 тис. т. Загалом, на підприємстві можуть одночасно зберігати близько 40 тис. т продукції.
Крім того, у господарстві велику увагу приділяють переробці своєї продукції, тож тут повноцінно функціонує млин, крупорушка, олійня та пекарня.