У чому актуальність власної лабораторії з перевірки якості при сільськогосподарському підприємстві
Власна лабораторія – це серце насіннєвого заводу, чи елеватора. Без неї неможливо визначити якість насіння, чи товарного зерна. Про це добре знають в Агрофірмі «Ольгопіль». Тому ще на етапі перетворення занедбаного колгоспного току у сучасний насіннєвий завод директор господарства Павло Каленич наголосив на тому, що підприємство повинно мати власних «вартових» якості зерна. Адже перед тим, як відправляти його на державну сертифікацію треба бути впевненим, що насіннєвий матеріал відповідає всім нормативам та стандартам.
Наразі в АФ «Ольгопіль» функціонує дві лабораторії: одна з визначення якості посівного матеріалу, інша – з якості самого зерна, що потупає на насіннєвий завод. На першій – визначають масу 1000 насінин, енергію їх проростання та схожість і абсолютну чистоту насіння. Увесь посівний матеріал проходить перевірку, яка підтверджує його відповідність стандартам якості.
Друга лабораторія перевіряє якісь зерна, що поступає на пекарню господарства, яка випікає хліб та хлібобулочні вироби для жителів району. Там показники дещо інші: це натура, клейковина, чистота тощо. По різних культурах різні стандарти і показники. Для роботи лаборанти забезпечені необхідним устаткуванням і приладами: закуплений термостат про проростання зерна, для визначення вологості є шафи-сушарки, спектральна машина, що встановлює коефіцієнт білка.
«Власна лабораторія при господарстві – це велика рідкість при нинішніх обставинах. Не кожне агропідприємство може похвалитися таким підрозділом. Та що там, – навіть на рівні районів майже не залишилося насіннєвих інспекцій з контролю якості насіння. А в Ольгополі є і успішно діє лабораторія. Крім того, не так давно лабораторію облаштували на базі нашого структурного підрозділу, у ФГ «Роксана – К», що веде діяльність у селі Мельниківці», – розповідає Павло Каленич.
Лабораторія в Мельниківцях перевіряє насіння, яке подається безпосередньо з поля. Найефективніша вона при зборі урожаю, зокрема кукурудзи та соняшника, бо дозволяє здійснити попередній аналіз зерна на вологість і визначити, чи потребує партія сушіння задля якісного зберігання. Лабораторія обладнання необхідними аналізаторами для визначення вологості, сміттєвої і зернової домішки, а у пшениці, жита та ячменя – визначає білок, клейковину, натуру.
Більше про роботу лабораторії у Мельниківцях за посиланням:
http://olgopol.com.ua/posts/vlasna-laboratoriia?fbclid=IwAR1s3M1YzHwfJd9iprCZWbEJU9MjRX7auUNQtS6pfoK1dy0Y16KZIhJcmW0