Аскохітоз сої
Як і більшість хвороб, аскохітоз найактивніше розвивається в умовах підвищеної вологості ґрунту та повітря.
Симптоми хвороби:
На насінні — зморшкуватість, світло-жовті плями;
На сім’ядолях — темно-бурі плями, з країв їхній колір майже чорний;
На стеблах — довгаста плямистість темного кольору;
На листі — світло-бурі плями з темнішою облямівкою;
У результаті прояву хвороби, боби інфікованих рослин недорозвинені, за забарвленням світліші та покриваються добре помітними пікнідами.
За літо може спостерігатися розвиток декількох спалахів хвороби.
Джерелами інфекції можуть бути пожнивні залишки, а також неякісний посівний матеріал. У зв’язку з цим, основним прийомом захисту є протруювання насіння фунгіцидами групи триазолів. Також не варто забувати про очищення та своєчасне сушіння бобів у разі підвищеної вологості.
Для того, щоб соя почувалася комфортно, варто її повертати на площі не раніше, ніж раз на 4 роки.
Що ж до безпосереднього хімічного захисту, то застосовувати варто препарати на основі тебуконазолу та пропіконазолу 0,4-0,6 л/га.
Склеротиніоз або біла гниль
Досить підступна хвороба, котра може уражувати близько 200 видів рослин.
Проявляється вона здебільшого в фазу наливу бобів, у формі передчасного старіння окремих гілок або всієї рослини.
Близько до кореневої шийки та біля основи гілок утворюється білий наліт у вигляді щільної плівочки. Тканина уражених органів знебарвлюється, загниває та руйнується. Рослина втрачає міцність і стає схильною до надломлювання. Нормальна циркуляція води й поживних речовин при цьому припиняється, і рослина поступово засихає.
На уражених органах у вигляді білого, схожого на вату нальоту, з'являється грибниця. Пізніше вона ущільнюється в чорні склероції різної величини та форми. Склероції можуть утворюватися й усередині уражених бобів і стебел.
Склеротиніоз: загрози, симптоми та методи боротьби
Кількість уражених рослин досягає 20-30%. Недобір урожаю з однієї рослини сої може сягати від 10 до 100%.
Щоб убезпечити свої посіви від даної хвороби, варто обирати стійкі сорти та дотримуватися чіткої сівозміни.
Важливе також протруювання насіння препаратами на основі тебуконазолу й обробіток фунгіцидом із діючими речовинами флутриафол та тіофанат-метил у нормі 0,5 л/га.
Фузаріоз
Хвороба, яка може супроводжувати культуру на всіх етапах розвитку, уражує як сходи, так і дорослі рослини, після чого вони швидко гинуть. Фузаріоз вважають найбільш небезпечною хворобою для посівів сої.
Прояви хвороби на різних фазах розвитку:
На насінні з’являється біло-рожевий наліт, внаслідок чого воно не дає сходів.
Якщо уражені сходи, то вони стають нерівномірними та деформуються. На сім'ядолях з усіх боків спостерігаються темні округлі виразки, котрі покриваються у вологу погоду рожевим нальотом.
Під час цвітіння з’являється пожовтіння, скручування, засихання та опадання листя, стебло кореневої шийки набуває темно-коричневого забарвлення, уся рослина в'яне.
Незадовго до дозрівання культури фузаріоз може викликати знебарвлення бобів з утворенням на них оранжевого нальоту. У результаті чого зерно в уражених бобах сухе, зморшкувате й недорозвинене.
Сівба в оптимальні строки та дотримання сівозміни, де найкращим попередником для сої є зернові культури — стануть на захист посівів бобової культури. У разі, якщо хвороба вже з’явилася, варто обробити посіви фунгіцидом із діючими речовинами карбендазим та флутріафол з нормами 0,8 л/га.
Щоб захистити сою від бактеріозу і фузаріозу на стадії сходів, варто протруювати насіння препаратами на основі тираму.
Септоріоз або іржава плямистість
Вказана хвороба спричиняє завчасне опадання листя, через що суттєво знижується кількість зеленої маси культури.
Візуально її можна розпізнати так: листки рослини покриваються невеликими іржаво-бурими плямами, які з часом темнішають.
Інфекція проявляється спочатку на нижніх, а потім на верхніх листкових пластинках, пересуваючись поступово доверху рослини. На уражених стеблах також з’являються плями, але вони відрізняються тим, що мають більш продовгувату форму та дещо темніші від листкових.
Засоби захисту майже від всіх хвороб однакові, а саме: дотримання сівозміни, зяблева оранка із закладенням рослинних залишків та застосування стійких сортів. Фунгіциди на основі тебуконазолу та пропіконазолу також допоможуть у боротьбі з септоріозом.
Альтернаріоз
Хвороба здебільшого розвивається під кінець літа й найбільш комфортно себе почуває там, де нерідко йдуть довготривалі дощі.
На верхній стороні листя з'являються білясті плями пізніше з темно-зеленим нальотом. На стеблах хвороба проявляється у вигляді продовгуватих смужок. Якщо плями швидко поширюються, то вкривають всю рослину і та швидко гине. Часто, під час ураження кошику сої, в рослині може бути повністю відсутнє насіння.
Основні засоби захисту: підбір витривалих до хвороби сортів і гібридів, а також протруювання посівного матеріалу та внесення фунгіцидів на основі карбендазиму та флутріафол, з нормою витрати 0,8 л/га.
Пероноспороз або несправжня борошниста роса
На листі рослин утворюються жовтувато-зелені плями округлої форми, розміром 2-3 мм, які пізніше збільшуються і стають буро-коричневими. На нижньому боці листків розвивається характерний сірувато-фіолетовий пушок конідій.
За сильного ураження листя знебарвлюються й обпадають. Зазвичай сильний розвиток гриба відбувається в період масового цвітіння рослин, але в окремі роки та значно раніше.
Поширенню пероноспорозу сої сприяє висока вологість повітря. Сильніше пошкоджуються пізні посіви. тому, щоб убезпечити культуру, важливо притримуватись оптимальних строків сівби. А перед посівом протруювати насіння флудіоксонілом.
Крім цього, потрібно знищувати післяжнивні рештки, а в разі сильного ураження потрібно проводити обприскування посівів фунгіцидами на основі азоксістробіну та ципроконазолу з нормами 0,5-0,75 л/га.
Мозаїка сої
Вірусна хвороба, яка з’являється на посівах сої з травня по липень і може знижувати урожайність до 40%.
Інфекція проявляється на листі рослин, його жилки стають світлішими. Пізніше стає помітним чергування на листках здутих світло-зелених і яскраво зелених ділянок, різних за формою та розмірами.
Нерідко, за ураження сої вірусом, спостерігається карликовість рослини, укорочення міжвузлів і черешків, причому такі рослини в порівнянні зі здоровими значно довше залишаються зеленими.
Передається мозаїка через насіння, або ж може переноситися попелицями.
Основними засобами захисту від хвороби є використання безвірусного насіння та обприскування посівів інсектицидами від попелиць.