Одним із основних і обов’язкових елементів інтегрованого захисту посівів від зовнішньої і внутрішньої інфекції та шкідників є протруєння насіння. При виборі препарату необхідно враховувати спектр його дії, очікуване ураження хворобами, сортові особливості, погодні умови, реакцію рослин на даний препарат, ціну та інше, використовуючи для цього препарати згідно з «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» в поточному році.
У господарствах нашої держави найпоширенішими є зерно-тукові та зернотукотрав’яні сівалки СЗ-3,6А, СЗП-3,6 Б, СЗТ-3,6 А, СЗ-5,4, СЗТ-5,4 (ВАТ «Червона зірка»). За останні роки підвищений попит спостерігається на пневматичні зернові сівалки «Містраль-6» (СП «Агро»), «Клен-4,5», «Клен-6» (МСНВП «Клен»), пневматичні широкозахватні зерно-тукові сівалки-культиватори фірми «Хорш-Агросоюз»», посівні комплекси ALCOR-7,5. ALCOR-10, ORION-9,6 (ВАТ «Червона зірка»). На замовлення господарств зерно-тукові сівалки марки СЗ комплектують різними типами сошників: дводисковими для однострічкової (СЗ-3,6 А) або двострічкової сівби (СЗ-3,6 А-04), однодисковими (СЗ-3,6 А-01) чи наральниковими (СЗ-3,6 А-03). Для сівби льону сівалки СЗ-3.6 А-02 комплектують наральниковими двострічковими сошниками.
У разі вирощування ярих зернових культур за інтенсивною технологією треба під час їх сівби формувати технологічні колії, якими у процесі догляду за посівами рухатимуться технологічні комплекси машин. При цьому варто зазначити, що колія майже для всіх вітчизняних обприскувачів становить 1400 мм. Саме тому для забезпечення умов щодо формування технологічної колії під час сівби на сівалці з шириною захвату 3,6 м треба перекривати (блокувати) 8-й та 17-й висівні апарати. Кількість проходів сівалки із закритими та відкритими сошниками визначається шириною захвату обприскувачів, які є в господарстві. Відстань між центрами сформованих технологічних колій (16,2 або 21.6 м) відповідає ширині захвату сучасних обприскувачів.
Відстань 16,2 м між центрами колій використовується, якщо сівбу здійснюють сівалками СЗ-5,4 та СЗ- 10,8, які йдуть одна за одною, або агрегатами з двох чи трьох сівалок С3-3,6 А, При цьому трисівалковий агрегат діє зі зчіпкою СП-11 А, СП- 10.8 або СГП-10,8, а двосівалковий - із середньою секцією зчіпки.
Стандартні дводискові сошники для однострічкової сівби з міжряддями 15 см доцільно використовувати в усіх зонах України. Дводискові сошники для двострічкової сівби із середньою шириною міжрядь 7,5 см більше підходять для Лісостепу та Полісся. Однодискові сошники може бути використано при сівбі зернових, підсіванні трав на площах зрідженої озимини й для підживлення їх азотними добривами. Однодискові сошники менше пошкоджують рослини, аніж дводискові.
Наральникові сошники краще за дискові створюють ущільнене насіннєве ложе. Такі сошники варто використовувати на добре вироблених ґрунтах, не засмічених бур’янами. Всі сошники, крім дводискових двострічкових, призначено для сівби зернових із міжряддям 15 см. Відповідно до агротехнічних вимог не менш ніж 80% насіння має бути розміщено на заданій глибині з відхиленням ±1,0 см, тобто в три- сантиметровому шарі. Сівалки типу СЗ-3,6 А задовільно діють на швидкості 5-7 км/год за вологості грунту 15-25% і забезпечують глибину сівби 2-5 см.
Щоб уникнути просівів під час сівби ярих зернових і кормових культур через забивання сошника землею чи рослинними рештками, що потрапили в насіннєвий матеріал, нижній металевий наконечник кожного насіннєпроводу варто замінити наконечником, через який у разі забивання сошника висипається насіння. Отвір наконечника має бути розміщений позаду сошника. Насіння загортається у ґрунт загортачами, посівними боронами або ланіцюговим пристроєм. Сівачеві на сівалці добре видно, як насіння висипається через отвір у наконечнику насіннєпроводу, й забивання сошника може бути швидко усунене. Наконечник насіннєпроводу можна замовити в ННЦ «ІМЕСГ».
Дискові сошники для однострічкової сівби в заводському виконанні незадовільно утворюють насіннєве ложе. Для його стабільного ущільнення кожен такий сошник слід обладнати наральником трикутної форми, на якому розміщено сошник конструкції ННЦ «ІМЕСГ». Під час роботи такого наральника диски сошника не обертаються. За потреби можна виключити його з роботи, закріпивши на повідці сошника.