В Англії багато фермерів отримують по 50–55 ц/га, в Нідерландах, Франції – до 70 ц/га. У Франції створено клуб фермерів, що досягли 100-центнерних урожаїв гороху. В Україні передові аграрії теж досягають врожайності гороху понад 50 ц/га.
В технології вирощування кожної культури важливе значення має кожен її елемент. Зокрема, не втрачає актуальності таке питання, як оптимізація норми висіву. За даними німецьких селекційних станцій, оптимальною нормою висіву гороху для умов Німеччини є 70–80 н/м2 (700–800 тис/га). І лише при запізненні з висівом норму варто збільшувати до 80–85 н/м2 (800–850 тис/га). В українських джерелах можна зустріти дещо інші рекомендації щодо норми висіву: 1,0–1,2 млн/га. Відтак виникла необхідність у встановленні оптимальної норми висіву для німецьких високопродуктивних сортів Мадонна, Саламанка та Астронавт у ґрунтово-кліматичних умовах України.
НОРМИ ВИСІВУ ГОРОХУ
З метою вивчення оптимальної норми висіву було закладено 2 досліди: перший – у Сквирському районі Київської області; другий – у Біляївському районі Одеської області.
Ґрунт дослідних ділянок – чорнозем типовий із вмістом гумусу 3,0%. Сіяли горох в оптимально ранні строки – в березні, як тільки можна було вийти в поле.
Досліди проведені у СП «Інтерагро Сквира», Сквирський р-н, Київська обл.
Для знищення бур’янів у Київській області відразу після сівби вносили ґрунтовий гербіцид на основі діючих речовин метрибузин, 300 г д.р./га + кломазон, 86 г д.р./га. У 2017 році весна була досить сухою, і ґрунтові гербіциди не втримали всіх бур’янів. Тому в фазі 6–7 листків додатково внесли бентазон в нормі 960 г д.р./га з додаванням прилипача на олійній основі. Хоча бур’яни і проросли (лобода, гірчаки), вони зазнали стресу від ґрунтових гербіцидів, тому зазначеної норми бентазону було достатньо. Також слід враховувати, що не можна використовувати з гербіцидами прилипачі, які розчиняють восковий наліт листка, наприклад Тренд 90. Це може викликати підпали та сильне пригнічення рослин гороху.
Для знищення бур’янів у Одеській області в фазі 5–6 листків вносили бентазон 625 г д.р./га з 2М-4Х (МЦПА) 313 г д.р./га.
В Київській області вивчалися три норми висіву: 60 н/м2 (600 тис/га); 80 н/м2 (800 тис/га); 100 н/м2 (1 млн/га). За норми висіву 60 та 80 н/м2 найбільш врожайним був сорт Мадонна. За норми висіву 1 млн/га вищу врожайність формували сорти Саламанка та Астронавт.
Результати досліджень виявились дещо несподіваними і показали, що найкращою нормою висіву є 100 штук схожих насінин на м2 для усіх досліджуваних сортів. Причому сорт Мадонна найменше зреагував на збільшення норми висіву з 80 до 100 шт./м2. Різниця між цими варіантами становила лише 0,3 ц/га.
Аналізуючи результати, також розуміємо, що потрібно продовжити вивчення норми висіву додаючи варіанти з нормою висіву понад 100 шт. схожих насінин на м2.
В умовах Одеської обл. ми отримали дещо інші результати. Найкращою нормою висіву для сортів Мадонна та Астронавт була 85 н/м2 . Для сорту Саламанка найкращою нормою висіву виявилась 105 н/м2, проте різниця за урожайністю з варіантом, де норма висіву гороху становила 85 н/м2, була тільки 0,5 ц/га.