Його площі сягають 2,5-4,5 млн га. В Україні вирощують переважно ярий ячмінь.
Ярий ячмінь — цінна продовольча, кормова і технічна культура. Із зерна скловидного і крупнозерного дворядного ячменю виготовляють перлову і ячмінну крупи. Кілька років тому вчені виявили в білку ячменю такі речовини, як тригліцерид і токотриенол, здатні значно знижувати рівень холестерину в крові. Ячмінне борошно добавляють (10-15 %) при випіканні житнього і пшеничного хліба. Через низьку якість клейковини хліб з чистого ячмінного борошна малооб'ємний, слабопористий, швидко черствіє. Із зерна ячменю виготовляють сурогат кави, екстракти солоду.
Найбільше ячмінь використовують на зернофуражні цілі. В 1 кг зерна міститься 1,2 корм. од. і 100 г перетравного протеїну. Згодовують для всіх видів тварин, особливо при беконній відгодівлі свиней — 6070 % ячменю у складі комбікорму Зерно ячменю містить багато білку (9-12 %), вуглеводів (70-75 %), повноцінне за амінокислотним складом, включаючи особливо дефіцитні амінокислоти — лізин і триптофан. Кормові властивості ячменю значно кращі, ніж пшениці.
Велике значення має ячмінь у пивоварній промисловості. Найбільш цінні для цього сорти дворядного ячменю з добре виповненим і вирівняним за крупністю зерном. Зерно пивоварного ячменю повинно мати підвищений вміст крохмалю (60-70 %) і екстрактивних речовин (7882 %) та оптимальну кількість білка — не більше 9-12%. Важливі також низька плівчастість (менше 7-10%) та висока енергія проростання — не менше 95 % на 4-й день пророщування.
Ярий ячмінь — невимоглива до тепла рослина. Мінімальна температура проростання насіння 1-2 °С, оптимальна — 15 -20 °С. Сходи витримують приморозки -3-4 °С, а іноді й до -6 °С. Біологічний мінімум для з'явлення сходів 4-5 °С. Мінімальна температура для формування генеративних органів 10-12 °С. Для швидкого розвитку кореневої системи, кущіння і формування колоса (від з'явлення сходів до виходу в трубку) необхідна помірна температура в межах 12-20 °С. Оптимальна температура для росту і розвитку рослин у період вегетації 18 °С.
Ячмінь характеризується найвищою, серед ярих зернових першої групи, стійкістю проти високої температури, легко витримуючи підвищення її до 38-40 °С. При такій температурі продихи ячменю не паралізуються впродовж 25-35 год, тоді як у ярої пшениці вже через 10-17, а у вівса — навіть через 5 год настає їх параліч Саме тому посіви ярого ячменю поширені у південних регіонах України.
Серед зернових культур це найбільш скоростигла культура, деякі сорти ячменю достигають за 75 днів.
По набору мікроелементів і вітамінів ячмінь не поступається пшениці. Великий вміст в ячмені вітаміну D в поєднанні з фосфором та кальцієм сприяють зміцненню хрящової і кісткової тканини. Регулярне вживання в їжу страв з ячменю - прекрасний профілактичний і лікувальний засіб від хвороб нервової, дихальної, кровотворної, сечовивідної та жовчовидільної систем. Корисні властивості ячменю чудово впливають на роботу гормональної системи, стан шкірного і волосяного покриву.