Звісно, перелічені вище особливості гібридів ячменю потребують нових підходів до їх вирощування. З огляду на це фахівці компанії «Сингента» розробили низку технологічних рекомендацій, які, власне, є невід’ємною частиною технології Хайвідо. Загалом обов’язковими для успішного вирощування гібридів ячменю озимого вважаються 4 елементи.
ЧОТИРИ КРОКИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ МАКСИМАЛЬНОЇ ВРОЖАЙНОСТІ ОЗИМОГО ЯЧМЕНЮ:
1) Оптимізація норм і строків висіву;
2) Раннє підживлення азотними добривами, роздрібнене їх внесення;
3) Внесення регуляторів росту;
4) Внесення фунгіцидів для захисту листкової поверхні від хвороб
Перший елемент – норма і строки висіву
Завдяки високому коефіцієнту кущіння гібриди ячменю вирізняються відмінними компенсаційними якостями й чудово використовують додаткову площу живлення. Тому дуже важливо не загущувати посіви: оптимальна густота стояння становить 1,8–2,6 млн рослин на 1 га залежно від строків та умов посіву. Крім того, гібриди ячменю характеризуються повільними темпами росту на початкових етапах росту й розвитку, тому їх висів слід проводити на 10–14 днів раніше порівняно з рекомендованими строками.
Другий елемент – обов’язкове проведення ранньовесняного підживлення
Оскільки гібридам ячменю озимого притаманні надзвичайно швидкі темпи росту після відновлення весняної вегетації, в цей період дуже важливо якомога раніше забезпечити рослини необхідною кількістю азоту для формування повноцінних пагонів, активного розвитку біомаси й кореневої системи. Тому по мерзлоталому ґрунту слід вносити не менше ніж 30% від запланованої кількості азотних добрив. У разі слабкого розвитку рослин, зумовленого несприятливими погодними умовами в осінньо-зимовий період, доцільно підвищувати норму азотних добрив до рівня 40–45% від загальної запланованої. Слід наголосити, що гібриди ячменю озимого не потребують вищих норм добрив, а система їх внесення має розроблятися з огляду на вміст елементів живлення у ґрунті та запланований рівень урожайності.
Третій елемент – застосування регуляторів росту
Зокрема, осіннє внесення препарату Моддус у фазі ВВСН 21–23 покращує розвиток кореневої системи і сприяє збереженню продуктивних стебел під час перезимівлі. Оскільки гібриди ячменю формують потужну вегетативну масу, для зниження ризику полягання навесні слід вносити препарат Моддус у фазу ВВСН 30–31. Для кращого ретардантного ефекту доцільно вносити Моддус у бакових сумішах із препаратами на основі хлормекватхлориду. Варто також зауважити, що внесення препарату Моддус у фазу ВВСН 37 суттєво підвищує стійкість рослин до поникання колосу, що є особливо актуальним у зв’язку з тим, що кількість зернин у колосі гібридів ячменю на 10% вища, ніж у звичайних сортів.
Четвертий елемент – захист листкової поверхні рослин від хвороб
Гібриди ячменю формують потужний і добре розвинений листковий апарат. Незважаючи на високу резистентність більшості гібридів до ринхоспоріозу та сітчастої плямистості, водночас вони досить часто схильні до ураження бурою іржею. Саме тому система захисту рослин має забезпечувати надійний і довготривалий захист від листкових хвороб, щоб максимально підвищити дію фотосинтезу впродовж вегетації.
На жаль, наш досвід показує, що агрономи не завжди враховують важливість дотримання названих вище елементів. Однак результати багаторічних досліджень доводять, що максимальний ефект від вирощування гібридів озимого ячменю можна отримати, лише враховуючи їхні особливості та дотримуючись розроблених рекомендацій.
Тому ми переконані, що отримана середня прибавка врожайності на рівні 18% у майбутньому може бути суттєво покращена.
Традиційно особливу увагу фахівці компанії «Сингента» приділяють вивченню адаптивності гібридів будь-яких культур до умов вирощування у різноманітних регіонах України. Не є винятком і гібриди ячменю озимого.
Беручи до уваги такі важливі характеристики, як зимостійкість і посухостійкість, які диктуються вимогами основних регіонів, де вирощується ячмінь озимий, дослідники компанії «Сингента» на основі результатів багаторічних дослідів відібрали гібриди Вутан і Гапатіон як такі, що чудово реалізують свій потенціал в умовах України.
Ці гібриди мають весь комплекс господарсько-цінних ознак для їх успішного використання українськими виробниками сільгосппродукції.