Урожайність зерна ярої пшениці значною мірою залежить від умов вирощування. В районах з достатньою кількістю вологи, ярова в окремі роки, коли вона висіяна після просапних культур забезпечує більш високі врожаї порівняно з озимою пшеницею.
Не рекомендується засівати ярою пшеницею поля після соняшнику і культур, які негативно впливають на рівень вологості ґрунту, а саме сильно її висушують.
Вимоги до температури. Проростання насіння ярої пшениці можливе вже при температурі 1-2°С, а поява життєздатних сходів - при 4-5°С. Однак процеси проростання і появи сходів протікають ще дуже повільно. При температурі ґрунту на глибині загортання насіння 5°С сходи з'являються на 20-й день, при 8°С - на 13-й, при 10°С - на 9-й, при 15°С - на 7-й день. Вони переносять нетривалі заморозки до 10°С. Найбільшу стійкість до низьких температур яра пшениця виявляє в ранні фази. Наприклад, в період проростання зерна вона переносить заморозки до 13°С, у фазі кущення-до 8-9°С. Але під час цвітіння і наливу зерна пошкоджується заморозками в 1-2°С.
Кущіння ярої пшениці краще проходить при температурі 10-12°С Знижена температура ґрунту в цей період позитивно впливає на утворення і розвиток вузлових коренів, а тим самим і на висоту врожаю пшениці. У фазі колосіння і молочного стану зерна найбільш сприятлива температура 16-23°С. Сорти м'якої пшениці стійкіше до весняних заморозків, ніж твердої. Найбільш витривалі до високих температур сорти м'якої пшениці, районовані в Середній Азії і на Південно-сході, а також тверді пшениці.
Вимоги до вологи. Для проростання насіння м'якої пшениці потрібно 50-60% води від маси сухого зерна; насіння твердої пшениці потрібно води на 5-7% більше, так як вони містять більше білка. Транспіраційний коефіцієнт м'якої пшениці дорівнює приблизно 415, а твердої - 406.
Споживання води за фазами розвитку ярої пшениці розподіляється приблизно таким чином: у період сходів - 5-7% загального споживання води за весь вегетаційний період, у фазі кущіння 15-20, виходу рослин у трубку і колосіння 50-60, молочного стану зерна 20-30 і воскової стиглості-3-5%. Період кущіння і виходу рослин у трубку - критичний для ярої пшениці. Нестача вологи в грунті в цей період збільшує кількість безплідних колосків. Наступні навіть рясні опади не можуть виправити становище. В таких умовах пшениця прискорено переходить від однієї фази розвитку до іншої, і врожай різко знижується. При ранніх строках посіву критичний період проходить в більш сприятливих погодних умовах, ніж при пізніх строках.
Найбільш сприятлива для рослин вологість грунту в межах 70-75% найменшої вологоємкості.
Урожайність ярої пшениці безпосередньо залежить від вмісту в ґрунті таких корисних речовин як калій, фосфор й азот. Для того, щоб зібрати з одного гектара 40 центнерів пшениці ґрунт на кілограм повинен містити:
– 180 мг азоту
– 160 мг обмінного калію;
– 115 мг рухомого фосфору.
Така родючість ґрунту забезпечить показники клейковини в борошні 22-30%, що характерно для 1 і 2 класів.
Застосовуйте якісні мікродобрива від надійного виробника — і хороший врожай вам забезпечений.